|
Projekt megnevezése:
TÉT - TÁRSADALMI EGYÜTTMŰKÖDÉS ERŐSÍTÉSÉT SZOLGÁLÓ KOMPLEX PROGRAMOK MEGVALÓSÍTÁSA
Projekt azonosító száma: TOP-5.2.1-15-GM1-2016-00001
Kedvezményezett: Tét Város Önkormányzata
Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege: 39 895 650 Ft
A finanszírozás típusa: Európai Szociális Alap
A projekt megvalósítási időszakának kezdő időpontja: 2017. július 1.
A projekt fizikai befejezésének tervezett időpontja: 2023. december 31.
Projekt bemutatása Tét Város Önkormányzata a társadalmi együttműködés erősitését szolgáló komplex programok megvalósítására több mint 39 millió forintos európai uniós támogatást nyert. Az Európai Szociális Alap az elszámolható költségek 100%-át finanszírozza.
Tét Város Önkormányzata a Téti Kistérség Sokoróaljai Önkormányzatainak Gyermekjóléti és Szociális Intézményével konzorciumi együttműködésben a településen lévő szegregációval veszélyeztetett területeken élők számára a társadalmi együttműködést elősegítő és szemléletformáló programok megvalósítását tervezi. A projekt célja a szegregációval veszélyeztetett területen élők későbbi integrációjának elősegítése.
A projekt szemléletformáló programsorozata három fő célterületre fókuszál:
Szemléletformáló és közösségformáló programok főbb témakörei:
A projekt célja a városi szövetbe ágyazott leszakadó, leszakadással veszélyeztetett városrészekben és a településtesttől elkülönült telepeken élők tekintetében a szegénység, a társadalmi és a munkaerő-piaci hátrányok újratermelődésének megállítása, valamint a közösségi és egyéni szintű társadalmi integráció feltételeinek a megteremtése. Mivel a szociális városrehabilitációs célterületeken, különösen a nagyarányú alacsony státuszú népességgel rendelkező területeken magas a roma lakosság aránya, ezért a társadalmi befogadást célzó programok is részét képezik a projektnek. A hátrányos megkülönböztetés, elkülönülés, diszkrimináció elleni akciók részét képezik a programsorozatnak. A téti önkormányzat olyan komplex attitűdformálást kíván végrehajtani, amelynek keretében ezek az egyének az önálló jövedelemszerzésre való képességüket fejleszthetik, az oktatásbeli elmaradásaikat pótolhatják. Ezen felül a folyamatos közösségi és egyéni szociális munka megteremtésével ezek a leszakadással veszélyeztetett egyének és csoportok körében a jövedelemszerzés életvitelszerűvé válik a projekt befejezésére. Emellett a közbiztonság javítása is kiemelt cél, amelyet a Téti rendőrőrs, polgárőrség működtetése, és a velük való szoros együttműködés szolgál. Ez megteremti a leszakadó területeken és azokon kívül is az általános közbiztonság érzését, növeli a közösségbe vetett bizalmat a társadalom minden szintjén. A komplex programok integrált módon kerülnek megtervezésre és megvalósításra az akcióterületen élő lakosság bevonásával, illetve az összes települési releváns szervezettel (pl. rendőrség, civil szféra, stb.) partnerségében. A társadalmi hátrányok leküzdése csak hosszabb távon lehetséges, éppen ezért ezek a programok hosszabb távúak, amely hosszabb időkeret megfelelő feltételeket teremt az integrált és részvételen alapuló projekt tervezéshez és megvalósításhoz. Tét esetében ez egy 3 évet átölelő, a településen jelenlévő marginalizált közösségek felzárkóztatását célzó programsorozatot jelent. Az Anti-Szegregációs Programmal összhangban a szakmai segítségnyújtásban részt vevő konzorciumi partner, Téti Kistérség Sokoróaljai Önkormányzatainak Gyermekjóléti és Szociális Intézménye mellett a helyi közszféra és civil szervezetek kerülnek aktívan bevonásra a programokba.
A város Önkormányzata az alábbi szervezetekkel kötött együttműködési megállapodást:
Az önkormányzat az alábbi négy társadalmi együttműködés erősítését szolgáló programsorozat megvalósítását tervezi a fejlesztési időszakban Téten:
Célja: a társadalmi integráció elősegítése, a tanulás fontosságának megismertetése, az önálló jövedelemszerzésre való képesség kialakítása.
Célja: a lakosság egészségének javítása, az egészségkultúra javítása, egészségtudatos életre nevelés, szűrővizsgálatokon való megjelenés elérése.
Célja: felvilágosító programok megszervezése, amelyek felhívják a figyelmet a nők helyzetére, a nők elleni erőszakra és az egyenlő bánásmódra.
Célja: az egyéni és a társadalmi hátrányokból fakadó kockázatok csökkenése, a szegénység újratermelődésének megakadályozása. |
|